Šťastný nový rok 2021, 2564, 4719 a 6743

Za pár minút bude končiť rok 2020. Rok, v ktorom sme sa bránili obávanej chorobe, boli väčšinu času zatvorení doma a nemohli cestovať. Zajtra už však budeme oslavovať nový rok, v ktorom sa situácia určite zlepší a my sa znova vydáme objavovať a vychutnávať svet. Ale kým je ešte stále cestovanie obmedzené, chcem vás aspoň takto virtuálne pozvať na jedno čarovné miesto, kde sa nový rok oslavuje rovno štyri krát. Berte to ako tip, kam sa vybrať hneď, ako nám to situácia umožní. Nebudete ľutovať.

Na mysli mám úžasný ostrov Koh Samui v Thajsku. Na ňom som mal možnosť stráviť s rodinou krásny rok a osláviť všetky štyri “nové roky”. Ak ich chcete zažiť aj vy, naplánujte si tam pobyt od januára, do apríla. Oplatí sa to.

Koh Samui však nie je len džungľa, pláže a kokosové palmy. Je to pomerne veľký ostrov, nájdete na ňom rovno päť menších miest, letisko, medzinárodné školy a stotisíce trvalých obyvateľov nielen z Thajska a okolitých krajín (hlavne z Mjanmaru), ale aj z Európy, Indie, Číny, Ruska, alebo aj z USA. Tento neskutočný multikultúrny mix umožňuje zažiť štvornásobný nový rok. Je možné, že takých miest bude na Zemi viac, ale myslím si, že celkom dobre môže byť v tomto Koh Samui unikát.

2021
Happy New Year!

Ako prvý na Koh Samui – spolu s celým svetom – oslávite medzinárodný nový rok v noci z 31. decembra na 1. januára. Medzinárodný nový rok podľa gregoriánskeho kalendára oslavuje doslova celý svet, lebo tento kalendár (ktorý máme to šťastie používať aj na Slovensku) sa vďaka dominancii západnej kultúry stal nepísaným (alebo dokonca písaným?) medzinárodným štandardom.

Tento kalendár západná časť sveta používa od roku 1582, kedy pápeža Gregora XIII už definitívne dožralo oneskorenie pôvodného Juliánskeho kalendára a vymyslel si svoj – optimalizovaný. Ako inak, nový kalendár dostal po ňom meno. Aj keď ho vlastne dal dokopy iný človek – neapolský fyzik a astronóm Aloysius Lilius. Počítame ho od narodenia hlavnej biblickej postavy – Ježiša Krista – a za pár chvíľ budeme kričať Šťastný Nový Rok číslo 2021.

Nový rok sa na celom svete oslavuje rovnako – nie je tomu inak ani v Thajsku. Symbolizujú ho tri veci: Nočná párty, polnočný ohňostroj a prípitok šampanským, alebo akýmkoľvek lokálne dostupným perlivým hnusom. A nielen že ho oslavuje celý svet, na Koh Samui navyše žije obrovské množstvo Európanov, pre ktorých je to ten hlavný “nový rok” – Francúzov, Britov, Američanov, ale aj zopár Slovákov a Čechov. Ohňostroje a búchajúce šampanské teda nájdete aj tam. A párty? Tá je doslova v každom bare. Určite bude aj v slovenskom bare Pressburg na Beach Road, v meste Lamai.

6734
С Новым Годом! (S Novym Godom!)

Podľa môjho skromného pozorovania, na Koh Samui žijú dve najväčšie skupiny Európanov – Francúzi a Rusi. Skutočne neviem ktorých je viac, ale niekedy som mal pocit, že jedných aj druhých je viac ako Thajcov. Pre Rusov je vlastne už tiež hlavný nový rok ten medzinárodný, ale radi oslavujú aj ten starý – pôvodný. Vlastne ho aj volajú “Starý nový rok” a oslavuje sa vždy 14. januára.

Počíta sa podľa juliánskeho kalendára, zavedeného ešte za čias Rímskej ríše slávnym Gaiom Juliom Cézarom. Keďže pápež Gregor XIII, ktorý kalendár neskôr zreformoval, mal autoritu len v západnom kresťanstve, východ si išiel svoje a samozrejme gregoriánsky kalendár dlho ignoroval. A aj keď dnes už rovnako ako zvyšok sveta používa aj Rusko medzinárodný gregoriánsky kalendár, ešte stále Rusi radi oslavujú aj ten svôj starý – pôvodný – nový rok. Roky sa v ňom počítajú veľmi divoko, na také dlhé periódy, že sa vlastne ani až tak nepoužívajú a aj v juliánskom sa skôr uvádzajú gregoriánske. Ale ak by sme chceli byť presní, 14. januára budeme oslavovať nový rok číslo 6734.

Vlastne neviem, či ho Rusi tradične oslavujú nejako inak, ako my oslavujeme medzinárodný nový rok. Na Koh Samui ho ruská komunita oslavovala rôzne. Ruské reštaurácie, bary a rezorty obvykle spravili novoročnú párty a miestne ruské rodiny ho oslávili doma večerou alebo, keďže sme v horúcom Thajsku, zorganizovali barbeque párty (“žarku”) pri bazéne.

My sme ruský Starý nový rok oslávili s našimi skvelými rodinnými priateľmi Andreyom a Victoriou dobrou večerou a pár pivkami. Andrey už bohužiaľ nie je medzi nami, takže sa mi pri tejto spomienke tisnú slzy do očí. Ach, ako rád by som ešte aspoň jeden Starý nový rok oslávil s ním.

4719
恭贺新禧 (gōng hè xīn xǐ)

Prejde necelý mesiac od ruského Starého nového roku, čo je asi tak akurátna doba na zotavenie sa zo strašného stavu, do ktorého vás privedie pokus o držanie kroku v oslavovaní s Rusmi. A vzápätí je tu úžasný, magický a neskutočne spektakulárny Čínsky nový rok! Dnes sa mu má správne hovoriť Lunárny nový rok, lebo sa oslavuje aj inde ako v Číne, ale v praxi mu stále nikto inak ako Chinese New Year nepovie.

Lunárny kalendár, z ktorého Lunárny nový rok vychádza, je taktiež používaný už len na náboženské účely a pre rôzne oslavy. Je veľmi prepojený s čínskym – lunárnym – zverokruhom. Každý rok má pridelené jedno znamenie čínskeho zverokruhu. Práve končíme rok krysy a budeme začínať rok vola.

Málokto vie, že v Thajsku žije najpočetnejšia zahraničná čínska komunita na svete. Síce nepraktizuje svoje národné zvyky až tak ostentatívne ako čínska menšina v susednej Malajzii, ale na Koh Samui jazdí aj veľa čínskych turistov, takže tam určite oslavu Čínskeho nového roku máte šancu zažiť.

Neoslavuje sa bujarou párty, skôr pripomína európske Vianoce. Oslavuje sa v kruhu rodiny. Avšak následne, po novom roku, môžete vidieť na mnohých miestach verejné oslavy. Tie pripomínajú malé hudobné a tanečné predstavenia, nesú v sebe kus mágie a čarovnosti a pre Európana sú zároveň veľmi exotické. Spočívajú hlavne v tzv. Tanci drakov a v tradičnej hudbe, ktorej dominujú neuveriteľné bubny. Každý úder veľkého bubna je akoby rovno vedľa vás uderil hrom. To je sprevádzané ďalšími rituálmi a nesmie chýbať všadeprítomná červená výzdoba, hlavne lampióny a krásne čínske tradičné odevy.

Oslavy Čínskeho nového roka sme si viac vychutnali o rok neskôr, keď sme žili v susednej Malajzii. Tam sa praktizujú ešte intenzívnejšie. Organizuje ich doslova každý čínsky obchod, každá čínska firma, alebo organizácia a samozrejme každé nákupné centrum. Tanec drakov mali dokonca aj naše deti v škole. Je to fascinujúci akrobatický tanec ozdobných postáv drakov (väčšinou som videl dve), pričom do každej sú navlečení dvaja chlapi. To, čo pod tými maskami dokážu predvádzať, je naozaj neuveriteľné. Bubny zážitok krásne umocňujú.

Ak sa niekomu z Vás podarí osláviť najbližší čínsky nový rok, budete oslavovať 12. februára, rok bude mať číslo 4719 a podľa lunárneho horoskopu bude rokom vola (Ox).

2564
สวัสดีปีใหม่ไทย (sawadee peemai thai)

Zlatý klinec na koniec. A teda skutočne ide o zlatý kliniec. Intenzita osláv medzinárodného, ruského a čínskeho nového roku dokopy sa nedá ani porovnať s tým, čo v uliciach Thajska nastane 13. apríla! Vtedy sa totiž oslavuje Thajský nový rok, alebo aj Songkran. Vychádza, ako inak, z thajského solárneho kalendára.

Songkran oslavujú doslova všetci. Thajci, Mjanmarci, Číňani, Európania a hlavne všetci, ale naozaj všetci, turisti. Je totiž najlákavejšou udalosťou na záver turistickej sezóny. Počas prvého dňa Songkranu, hlavne počas dopoludnia, sa doslova zblázni celé Thajsko. Podstata oslavy je – vyliať čo najviac vody na úplne každého, koho stretnete. Do mesta vyrazia davy ľudí, vyzbrojených detskými vodnými pištoľami (ktoré počas Songkranu predávajú všade a niekedy majú fakt rozmery ťažkých guľometov) a striekajú vodu na každého, koho stretnú. Okoloidúcich ľudí, predavačov v obchodoch (ktorí im radi útok opätujú), motorkárov, dokonca aj neopatrných vodičov, ktorí si zabudli zatvoriť okienko na aute.

Po meste krížom krážom jazdia pick-upy so skupinami (nielen) mladých Thajcov, ktorí vezú sud vody priamo na korbe a rovno z toho suda polievajú okoloidúcich ľudí vodou. Je to celé jedna šialená Veľká noc na steroidoch!

Okrem striekania si ľudia navzájom mažú tváre takým bielym maglajzom (ktorý našťastie ide ľahko dole). Dôvod nepoznám, ale má to asi nejaké náboženské – budhistické – pozadie, lebo sa takým bielym maglajzom budhisti mažú aj inokedy. Ale vlastne to je jedno. Keď dôjde biely maglajz a stále je dosť alkoholu, dobrá je aj zubná pasta alebo prášok na pranie. Čokoľvek biele a lepivé.

Z pohľadu cudzinca, nechápajúceho až tak detailne mystické pozadie, je Songkran proste pološialená vodná párty v uliciach, kde voda tečie po ulici ako rieka, vyplavuje tovar z terás obchodov a mladí aj starí ľudia sa oblievajú ako totálne pominutí na rozume. Samozrejme, že sme to robili aj my, to vás proste ztrhne. Hlavne keď vidíte, ako sú lokálci nadšení z toho, že sa zapájajú aj cudzinci. (Ok, vyhováram sa, v skutočnosti sme na to čakali a tešili sme sa ako malé deti.)

K Songkranu neodmysliteľne patria veselé farebné košele s kvetinovým vzorom, ktoré vtedy nosí doslova každý. Na tisíc percent v nich uvidíte navlečených predavačov všetkých hypermarketov aj niekoľko týždňov. Počas vianoc ich zasa spoľahlivo uvidíte v santovských čiapkach :-).

Oslava Songkran je tak neskutočne populárna, že ňou žije nielen celé Thajsko, ale radi sa prídu zúčastniť aj ľudia z okolitých krajín. Krátko po Songkrane sme s rodinou išli autom do Malajzie a v pohraničnej oblasti sme videli vracať sa domov desiatky Malajzijcov na motorkách. Každý mal na chrbte na štýl ninjovského meča zavesenú obrovskú vodnú pištoľ. Musím povedať, že to bol celkom absurdný pohľad :-). To proste inde nezažijete.

Je neuveriteľné, koľko tradičných kalendárov a s nimi súvisiacich osláv nových rokov je vo svete stále živých. Okrem spomenutých nájdete Laoský nový rok, Indický nový rok, Barmský nový rok, Židovský nový rok, Muslimský nový rok a určite aj desiatky ďalších. Málokedy ich však toľko zažijete na jednom mieste, aj preto je Koh Samui také vzácne.

Nie je to samozrejme len o oslavách a bujarej zábave. Pre mňa je to omnoho viac o spoznávaní rôznych kultúr a zvykov, o možnosti osláviť tradičný sviatok s ľuďmi z rôznych kultúr. Či už v podobe bláznivého striekania sa vodou hlava-nehlava, pozorovania magických dračích tancov, alebo v podobe pokojnej oslavy v spoločnosti pohostinnej ruskej rodiny. Každý z týchto zážitkov je jedinečný a nevymenil by som ho za nič.

No a ak by ste náhodou chceli pár ďalších tipov, čo ako a kde na Koh Samui neobísť, určite mi napíšte. Možno sa tam dokonca niekedy stretneme.

Šťastný nový rok 2021 a čoskoro aj 6734, 4719 a 2564, priatelia!

Pour féliciter!

Autor:

Igor Strečko

Podnikateľ, founder hostingovej a cloudovej spoločnosti Webglobe a CEO webhostingovej skupiny WY Group. Cestovateľ, otec krásnej rodiny, poľovník, digiálny a technologický enthusiast, „progresívny libertarián“ a internetový mudrlant :-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *