Do nového roku s trochu inými predsavzatiami

Nový rok sa blíži a mňa napadlo, že by bolo zaujímavé, dať si nejaký záväzok. Nikdy som to nerobil, ale tak prečo nezačať práve teraz? Aspoň bude o rok čo hodnotiť 🙂

Rozmýšľam, čo by to malo byť. Stále ma napadajú len také klasiky – napríklad, že začnem behať. Super – spravil by som niečo pre svoje zdravie. Ale na čo je takýto záväzok? Veď to budem robiť pre seba. Bude to môj benefit, ak to spravím. A moja smola, ak to neurobím. Nikomu inému ako sebe tým nepomôžem. V čom potom spočíva nejaký záväzok?

Možno by bolo lepšie si predsavzať, že spravím vo firme nejakú vec, ktorá posunie biznis ďalej. Ale to tiež zasa spravím v dôsledku pre seba a vlastne je to moja náplň práce, mal by som to robiť každý deň. Toto je nejaký záväzok?

Dospel som k záveru, že všetky takéto predsavzatia sú orientované strašne sebecky. A pritom vlastne celý život robíme všetko hlavne pre seba. Každý deň robíme niečo, čo nám má život zlepšiť. A keď to spravíme, tak je to zároveň naša odmena. Načo sa potom k tomu zaväzovať? Keď ma napadne, že by bolo rozumné aby som prestal žrať sladké a zároveň si myslím že to dokážem (nie, to ja nedokážem), tak to proste spravím a hotovo.

Nebolo by omnoho užitočnejšie, kebyže všetci spravíme niečo pre niekoho iného? Neskúsime si dať radšej novoročné predsavzatia, ktorými trošku zlepšíme svet? Že napríklad prispejeme svojou aktivitou, prácou alebo niečím na nejakú dobrú vec, na nejaký projekt, ktorý pomôže niekomu inému alebo o malý kúsok posunie celú spoločnosť?

Príde mi to ako celkom dobrý nápad a som odhodlaný to skúsiť.

Rozhodol som sa, že si dám sám pre seba do nového roku tri predsavzatia, ktorými pomôžem o malý kúsok zlepšiť svet.

Môj názor je, že ak chceme zlepšovať spoločnosť, začať treba od vzdelania. Vzdelanie je alfou a omegou úspechu jednotlivca, aj spoločnosti. Nemusí to byť vždy formálne vzdelanie, ale skôr vedomosti, skill ako taký. A podnikanie. Malé poctivé podnikanie, ktoré nie je založené na dojení štátu alebo euroúnie, ale na schopnostiach, tvrdej robote a kope nadšenia. Myslím si, že v tomto môžem trošku pomôcť aj popri bežných pracovných povinnostiach. Takže moje predsavzatia na rok 2016 budú súvisieť so vzdelávaním a s podnikaním.

A tu sú:

  1. Spravím prednášku pre študentov na tému Prečo podnikať
  2. Poskytnem odbornú stáž pre aspoň 2 študentov alebo absolventov v našej firme
  3. Zapojím sa do aspoň jedného mentoringového / vzdelávacieho programu pre mladých ľudí s focusom na podnikanie

Sú to veci, ktoré by som mal s trochou snahy v budúcom roku dať a je to niečo naviac, nad rámec mojich doterajších aktivít.

Takže teším sa na rok 2016 a na to, ako sa mi podarí tieto predsavzatia zrealizovať. A nezabudnite ma o rok v decembri skontrolovať 😉

Autor:

Igor Strečko

Podnikateľ, founder hostingovej a cloudovej spoločnosti Webglobe a CEO webhostingovej skupiny WY Group. Cestovateľ, otec krásnej rodiny, poľovník, digiálny a technologický enthusiast, „progresívny libertarián“ a internetový mudrlant :-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *