Aby už nikto neupiekol dieťa v aute

Je 22. júla 2015. Otec dvojročného dievčatka z Nitry vezie svoju malú dcérku do jasličiek. Robí to pravidelne, ale ešte nie dlho, nestihol si ešte úplne zvyknúť. Hoci malú dcérku veľmi ľúbi, občas – keď dieťa v sedačke zdriemne – sa mu myšlienky zatúlajú k práci. Keďže ešte nemá trasu naprogramovanú, občas sa mu stane, že namiesto do jasličiek zamieri do práce. To sa mu stalo aj dnes…

Malá bola v čiernom aute zamknutá celý deň. Horúčavy vystúpili až na 37 stupňov v tieni. V aute na dvojnásobok. Keď si na ňu niekto spomenul, nebolo už koho zachraňovať. *

Vlani bol podobný prípad v Poľsku, v podstate každé leto sa objaví minimálne jeden takýto prípad buď u nás, alebo v niektorom susednom štáte.

Mám dve malé dcéry. Predstavil som si svoju každodennú cestu do škôlky. Tak raz za mesiac sa mi stane, že zle odbočím – ako keby smerom ku mne do práce – myšlienky už v robote, prípadne už aj nejaký ten pracovný call, a proste šoféruje „autopilot“. Našťastie dcérka ráno v aute nezvykne spať a vždy ma hneď upozorní. Predstavujem si, čo by sa asi stalo, ak by si zdriemla zrovna v deň, keď som nesústredený a namiesto do škôlky zamierim do práce. Asi by som sa na prvej križovatke prebral… Ale každého rodiča určite dnes napadlo – čo keď nie…

Tak s tým niečo urobme!

Čítam komentáre k článku v Denníku N, diskusie na facebooku. Polovica ľudí nešťastného otca brutálne odsudzuje, najradšej by ho rovno popravili za vraždu. Druhá polovica sa ho zastáva – veď každému sa to teoreticky môže stať. No, asi môže. Ale to život dieťaťu už nevráti. Nechcel by som byť v koži tých rodičov… Ani matky, ani toho otca, ktorý si zabil dcéru…

Niečo sa s tým musí dať urobiť. Diskusie a hádky nikam nevedú. Prípadov úmrtí detí v prehriatych automobiloch bude čoraz viac, a namiesto obviňovania, sprísňovania trestov za zabitie z nedbalosti alebo iných super legislatívnych vynálezov, treba vymyslieť niečo, čo tento problém vyrieši ešte skôr, ako sa zmarí život malého dieťaťa. Dnes, keď máme plné autá airbagov, všelijakých superinteligentných brzdných systémov, gps sledovačov vozidla, dvadsaťsedemzónových klimatizácií a vyhrievaných sedadiel, aby sme nevymysleli nejaké zariadenie, ktoré zabráni takejto tragédii?

Preto vyzývam inovátorov so startuperským duchom – poďte do toho. Vymyslime technologické riešenie, ktoré zabráni úmrtiam zabudnutých detí v autách.

Ponúkam na tento projekt seed investíciu

A pridávam k tomu aj pomocnú ruku. Ponúkam na tento projekt úvodnú seed investíciu a všemožnú pomoc (mentoring, online infraštruktúru, pracovné priestory, ekonomickú, technologickú a marketingovú pomoc). Tímu šikovných ľudí alebo jednotlivcovi – komukoľvek, kto príde s technicky realizovateľným a ekonomicky zmysluplným návrhom riešenia tohto problému.

Ako prvé mi napadá detektor hmotnosti na detskej sedačke, detektor dychu alebo nejakých iných príznakov života, určite s notifikáciou na smartphone. Jednoducho čokoľvek, čo splní zadaný účel.

Poďme skúsiť zachrániť zopár detských životov!

*) Detaily tejto story vzhľadom na strohosť zdrojov nemusia na 100% sedieť, ale podstata je jasná. Zdroj:

https://dennikn.sk/195028/nitre-zabudli-aute-dvojrocne-dieta-horucavach-zomrelo/

Autor:

Igor Strečko

Podnikateľ, founder hostingovej a cloudovej spoločnosti Webglobe a CEO webhostingovej skupiny WY Group. Cestovateľ, otec krásnej rodiny, poľovník, digiálny a technologický enthusiast, „progresívny libertarián“ a internetový mudrlant :-).

483 názorov k “Aby už nikto neupiekol dieťa v aute”

 1. V prípade nezapnutia bezpečnostného pásu zaznie počas jazdy zvukový signál. Tak naopak, po vypnutí motora a po otvorení šoférových dverí by mohol zaznieť výstražný zvukový signál s blikajúcou ikonou sedadla, že bezpečnostný pás (ktorýkoľvek v aute) zostal naďalej zapnutý.

 2. Uplne jednoduche zariadenie ktore si moze kazdy zhotovit sam: jemna guma( napr.z gati) priviazana o sedacku a o naramok, staci bycajne kolecko z hocicoho, pripraveny na radiacej pake alebo preveseny cez volant, nastupim, dam na ruku, a ked vystupim ma to potiahne. Hotovo.

 3. Nieco podobne som zacal riesit no je dost velky problem zohnat dobreho mechatronika resp cloveka co upravi uz existujuce zariadenie plus appku. Bolo by to jednoduche a cena by bola cca 20e

 4. A co tak vediet nechat zapnute auto so zapnutou klimatizaciou. Samozrejme vediet ho aj zamknut a motor a klima bezi. Ja to vyuzivam ak potrebujem odbehnut z auta a so psom ma niekde nepustia. Jeep ma taku moznost.

 5. hOur company offers a wide variety of health products. Visit our health contributing site in case you want to feel healthier. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health portal in case you want to look better with a help health products. Our company provides supreme quality healthcare products. Take a look at our health contributing portal in case you want to feel healthier. Our company provides a wide variety of non prescription products. Visit our health site in case you want to to improve your health with a help generic supplements. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health portal in case you want to to improve your health with a help of general health products. Our company provides a wide variety of general health products. Take a look at our health contributing portal in case you want to strengthen your health.
  Our company provides a wide variety of supplements. Take a look at our health contributing portal in case you want to feel healthier. Our company offers herb-based pills. Visit our health contributing website in case you want to improve your health. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health site in case you want to look better with a help health products. Our company provides a wide variety of non prescription products. Look at our health site in case you want to look healthier with a help health products. Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health portal.

 6. Kazde auto ked zastavis, otvoris dvera (a mas zapnute zvetla) zacne piskat…. aby vodic nezabudol vypnut svetla!

  Co jednoduchsie chceme mat.

  Pri zastaveni auta a otvoreni dveri by opakoval pocitacovy hlas…. your Baby!!!

  Ten kto nema deti si moze tuto funciu vypnut v Menu.

  Kazdy kto deti ma a funkciu vypne…
  Pri smrti dietata by dostal dozivotie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *